Sık Sorulan Sorular

Setting up and managing collections of users.

3D Yazıcıların yüzde 95’i tek baskı ucuna sahiptir bu yüzden sadece tek bir renk veya malzeme ile üretim yapabilirler. Bu yüzden tek renkli baskıları el ile boyama işlemi gerçekleştirerek renklendirebilir veya 2 baskı ucuna sahip 3D Yazıcılar ile maksimum 2 renkte baskılar oluşturabilirsiniz.

Co Print 7 farklı renk ve özelliğe sahip filamentleri bir arada kullanarak 3D Baskılar oluşturmanızı sağlar. Aynı şekilde daha farklı özelliklere sahip filamentleri de bir arada kullanabilirsiniz (çözünebilir filament, wood pla vs.). Bu sayede oluşturduğunuz modeller Çok renkli-malzemeli baskılara dönüşür. Mevcut 3D yazıcılar birden fazla filamenti bir arada kullanmayı sağlayan filament değiştirme ünitelerine sahip değildir Bu yüzden Co Print’ in aslında 3D Yazıcınızın kapasitesini yükselten bir ekipman olduğunu belirtmek isteriz.

Co Print’i FDM teknolojisiyle çalışan Masaüstü 3D Yazıcıların hepsi ile çalışabilecek şekilde tasarladık. Co Print herhangi bir donanım değişikliği ve modifikasyon gerektirmediği için farklı tip 3D Yazıcılarla uyumludur.

Şu anda, çok renkli ve çok malzemeli baskılar için .gcode dosyaları oluşturmak üzere popüler Prusa Slicer dilimleme yazılımını kullanıyoruz. Prusa Slicer, her bir filament değişiminde önceki filamentin nozzle içerisinde kaln kısmını temizlemek ve kusursuz renk geçişleri sağlamak için bir temizleme kulesi oluşturur.

Co Print 3D yazıcı ile renkli baskı işlemini gerçekleştirirken filament değişim anının bilgisini 3D yazıcının limit switche dokunması ile alır. Değiştirilecek olan filament sırasının bilgisini ise yüklenen SD Card dosyasından alır bu bilgiler ile sorunsuz bir şekilde renkli baskı yapılmasını sağlar.

Çok renkli tasarımlar tek bir dosyadan oluşmazlar tasarımın her farklı renk olan bölümü farklı bir tasarım dosyasıdır. Bu tasarımlar tasarım uygulamalarından birbirlerine montajlanmış şekilde çıktı alındığı zaman dilimleme uygulamlarına yüklendiğinde yine montajlanmış halde birbirlerine yapışık şekilde baskıya hazırlanabilirler.