Dilimleyici Ayarları

3D tasarımların dilimleme ayarlarıyla ilgili detaylar.

Çok renkli ve malzemeli 3D tasarımlarınızı Co Print ve 3D yazıcınız ile sorunsuz bir şekilde basabilmek için Dilimleme uygulaması(Slicer) ayarlarının önemli rolü bulunmaktadır.

Co Print henüz yalnızca Prusa Slicer uygulaması ile uyumludur. Yakında Cura ile ilgili ayarlarda paylaşılacaktır.

Çok renkli ve malzemeli 3D tasarımlar birçok tasarım dosyasından oluşmaktadır. Tek parçadan oluşan tasarım dosyalarının bölünerek birden fazla tasarım dosyası haline getirilmesi(Örnek meshmixer)  ile veya çizim sırasında farklı renk veya malzemede olması istenen dosyaların farklı parçalar olarak çizilmesi ile oluşturulmaktadır.     

                  

 

Prusa Slicer uygulamasını https://www.prusa3d.com/prusaslicer/

adresinden indirirebilirsiniz. Basit bir kurulumun ardından Prusa Slicer uygulaması içerisinde “Dosya > İçe Aktarma > Ayarları İçe Aktar” yolunuz izleyerek Buradaki linkten Co Print için gerekli ayarları indirdikten sonra Prusa Slicer uygulamasına aktarabilirsiniz. 

Dilerseniz de Buradaki  linkten görseller yardımıyla ayarları el ile değiştirebilirsiniz.

Gerekli ayarları yaptıktan  sonra çok renkli veya çok malzemeli tasarımlarınızı Prusa Slicer Uygulamasına aktarın.

 

Artık tasarımlarınızı dilediğiniz gibi baskıya hazır hale getirebilirsiniz. Problem yaşadığınız konuları iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

 

Tasarım dosyaları, slicer(dilimleme) uygulamasından .gcode dosyası olarak çıkarılır. Bu .gcode dosyaları 3D yazıcının  üretim yapacağı sıradaki tüm komutları içerisinde bulundurmaktadır.

 

Co Print ile renkli baskı yapabilmek için  .gcode dosyaları düzenlenmek zorundadır. Bu sayede filament değişim anında 3D yazıcının baskı ucu yerleştirilen limit switche dokunabilmekte ve filament değişimi esnasında kısa bir süre bekleyebilmektedir.

 

Bununla birlikte düzenlenen .gcode dosyasından baskı esnasında kullanılacak olan filamentlerin sırasının bilgisi de alınmaktadır ve Co Printe yüklenmek üzere yeni bir dosya olarak kaydedilir.

Bu işlemlerin hepsinin yapılabilmesi için Co Print Gcode Düzenleme Uygulaması oluşturulmuştur. Co Printle birlikte göndereceğimiz SD Card içerisinden bu uygulamayı edinip Renkli Baskı öncesi son ayarlamaları kolay bir şekilde yapabileceksiniz.