Nasıl Çalışır

Co Print'in çalışma sistemiyle ilgili açıklamalar.

Co Print 7 adet filamentin ilerletilmesini kontrol eden  extruder mekanizmasına sahiptir hangi filamentin ilerletileceği baskı esnasında otomatik olarak değiştirilmektedir. 

Ayrıca makine menüsünden de hangi filamentin üzerine rulman ile baskı yapılacağı manuel olarak da kontrol edilebilir.

Filamentlerin extruder mekanizması içerisindeki dişli ve rulman ile sıkıştırılmasının ardından seçili filament yandaki videoda olduğu gibi hareket ettirilebilmektedir. 

Burada kurulum bölümünün 4. adımında belirtilen  3B yazıcının filament extruder motor kablosunun Co Print’e takılması sayesinde filament dişlileri 3B yazıcı tarafından hareket ettirilmektedir.

Co Print içerisindeki yazılımı ile seçici rulmanın konumunun kontrolünü sağlamakta ve hangi filament üzerinde rulman ile askı yapılıp onun ilerletileceği seçilmektedir.

Co Print ile renkli baskısı yapılacak olan tasarım dosyası Prusa Slicer Uygulamasında web sitemizde bulunan ayarlar ile dilimlenmekte ve ardından oluşturulan Gcode dosyası Co Print ile birlikte gelen SD Card içerisinde bulunan Gcode Düzenleme uygulamasına yüklenip düzenlenmiş olan Gcode dosyası ve Co Print’e SD Card ile yüklenecek olan dosya oluşturulmaktadır.

Burada Gcode dosyası düzenleme aşamasında filament değişim anlarında 3B yazıcıya yerleştirilen Limit Switch’e dokunma komutu ve diğer gerekli komutlar eklenmektedir.

Co Print’e yüklenen dosya içerisinde de değiştirilecek olan filamentlerin sırasının bilgisi bulunmaktadır.

 

Co Print oluşturulan baskı dosyalarının yüklenmesinin ardından çalışmaya başlamaktadır. 

Başlangıçta kullanılacak olan filament hotende kadar ilerletilmektedir. Diğer Filamentler ise 7 filamentin birleştiği parça hizasın

da tutulmaktadır. 3B yazıcı baskıya başlatıldığında Co Print’te baskıya başlamaktadır. Co Print içesine yüklenen dosya sayesinde baskı başlatıldığında ilk kullanılan filament ilerletilmek için seçilmektedir.

Filament değişim anı geldiğinde kullanılan filament geri çekildikten sonra 3B yazıcı Limit Switche dokunarak Co Printin sıradaki filamenti seçmesini sağlamaktadır ve baskı ucuna o filament ilerletilir. Baskı sonuna kadar bu işlemler tekrar eder ve sorunsuz bir şekilde normal bir 3D yazıcı ile çok renkli baskı işlemi gerçekleşmiş olur. Aşağıdaki videoda gerçekleşen adımları daha detaylı görebilmektesiniz.