Kurulum

Kurulum aşamalarıyla alakalı bilgilendirmeler ve görseller

Resimdeki bağlantı somunlarını 3D Yazıcınızın üst kısmındaki kanala alyan anahtar yardımıyla sabitleyin.

 

 

Co Print ile birlikte gelen birleştirme parçası ucundaki PTFE boruyu eski PTFE boruyu çıkardıktan sonra hotende yerleştirin.

Eski PTFE boruyu çıkarabilmek için resimde kırmızı daire içindeki rakorun beyaz parçasını içeriye doğru bastırmanız gerekmektedir.

Ayrıca eski PTFE boruyu çıkarmadan önce hotend içerisinden filamenti çıkarmanız ve hotendi 200 dereceye ısıtmış olmanız gerekmektedir.

Yeni PTFE boruyu sonuna kadar ilerlettiğinizden emin olun.

Co Print ile birlikte gelen PTFE boruyu uygun uzunluklarda kestikten sonra Co Print ve birleştirme parçası arasına yerleştirin.

Ardından PTFE borunun rakora girdikten sonra çıkabilmesi için üzerindeki plastik parçasını içeriye doğru bastırıp kilidini açmanız gerekmektedir.

Co Print içerisindeki extruder mekanizması 3D yazıcı tarafından kontrol edilmektedir bu sebepten 3D yazıcınızın extruder motorunun kablosunu Co Print içerisindeki motora takmanız gerekmektedir.

 

Co Print ile birlikte gelen limit switch baskı esnasında filament değişimini Co Print’e haber vererek Co Print ile 3D Yazıcının iletişimini sağlayan parçadır.

Bu yüzden X ekseninde 215 mm hizasına yerleştirilmesi gerekmektedir. (Baskı dosyalarının düzenlendiği uygulamada bu değer değişebilir.)

X ekseninde 215 mm hizasında iken 3D Yazıcının hotendinin limit switch’e resimde olduğu gibi dokunuyor olması gerekmektedir.

Aksi halde 3D Yazıcı filament değişim anında 215 mm hizasına gelip Co Print’e filament değiştir komutunu veremeyecektir.

3D Yazıcınızın extruder mekanizması artık Co Print içerisindeki motor ve dişli olduğu için ve dişlinin çapı değişmiş olacağından dolayı extruder kalibrasyonu yapmanız gerekmektedir.

3D Yazıcınızda Control -> Motion -> E/Step -> Extruder adımlarını izleyerek bu ayara ulaşabilirsiniz.

Bizim hesaplarımız ve testlerimiz sonucu ulaştığımız sonuç bu değerin 328.0 olmasıdır.

Kendi 3D Yazıcınızda bu ayarı 328.0 olarak değiştirdikten sonra 100 mm filament ilerletip, ilerleyen filament uzunluğunu ölçerek (Eski E/Step değeri *100/Ölçülen uzunluk) formülü ile kendi değerinizi belirleyip daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Güç adaptörünün kablosunu takarak kurulum aşamasını tamamlayın.